Téměř padesát nominací na Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu vydanou v roce 2013 bylo uděleno ve středu 23. dubna v obřadní síni liberecké radnice. Vyhlášení nominací na výroční ocenění nejlepších autorů, překladatelů a ilustrátorů knih pro děti a mládež se uskutečnilo v rámci Festivalových dnů dětské knihy, které se konají od 23. do 25. dubna 2014 v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Nejvíc nominací na Zlatou stuhu si odneslo nakladatelství Albatros. Z celkového počtu 46 udělených nominací vybojovaly knihy tohoto nakladatelství dohromady osm nominací. Nominované tituly mají šanci uspět v několika kategoriích – v části výtvarné, literární, překladové, letos poprvé také v kategorii komiksu a udělovat se bude i zvláštní ocenění – nakladatelský počin a Zlatá stuha za celoživotní přínos.

Některé knížky a jejich autoři zaujali porotu natolik, že si vysloužili dvojí nominaci, například kniha Lumír včelaří od Anety Františky Holasové nebo publikace Hlava v hlavě od autorů Ondřeje Buddeuse a Davida Böhma. Obě zmíněné knihy získaly nominace na Zlatou stuhu za své literární i výtvarné provedení.

Slavnostní vyhlášení nominací uvedli na radnici náměstci primátorky Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda. „Pro město Liberec je obrovská vizitka a pro mě osobně veliké štěstí, že můžeme zde na radnici přivítat tolik nadšených, vzdělaných a talentovaných lidí. Dnešek je opravdu svátkem dětské literatury a všem autorům děkuji za tu nesmírně důležitou práci, kterou pro malé čtenáře dělají,“ řekl náměstek Jiří Šolc.

Soutěž vyhlašují a pořádají Česká sekce IBBY (International Board on Books for Young People), Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví. O držitelích Zlaté stuhy se rozhodne 21. května v Praze.

Vyhlašování nominací na Zlatou stuhu je součástí dnes zahájených Festivalových dnů dětské knihy. Akce navázala na úspěšné ročníky Veletrhu dětské knihy. „Je třeba i přes nedostatek financí udržovat smysluplnou tradici podpory a rozvoje dětského čtenářství,“ uvedla organizátorka festivalu Dagmar Helšusová. Tři festivalové dny se uskuteční díky finanční podpoře ministerstva kultury a statutárního města Liberec. Tyto dny přesáhne a až do měsíce května bude pokračovat program Listování aneb divadlo s knihou v ruce, které motivuje dětské návštěvníky ke čtení knih.

Nedílnou součástí Festivalových dnů dětské knihy jsou besedy s tvůrci dětských knih včetně autogramiád. Nebude chybět ani tvůrčí dílna, kde si děti dotvoří knihu, kterou si zdarma odnesou domů. „Předpokládáme, že netradičním setkáním s knihou projde na letošním festivalu zhruba dva tisíce dětí,“ dodala Dagmar Helšusová.

V rámci festivalu se v pátek 25. dubna, rovněž v obřadní síni radnice, koná křest zvukové knihy „Začarovaná třída“ autorky Ivony Březinové. Zvukovou knihu pro nevidomé a zrakově postižené děti namluvili žáci a studenti z několika libereckých gymnázií a základních škol, a přidaly se k nim i děti ze škol v okolí, například Frýdlantu a Hrádku nad Nisou.

Kontakt pro média:

Jan Král
Referent propagace a komunikace s veřejností
odbor Kancelář primátorky

Statutární město Liberec
Magistrát města Liberec
nám. Dr. E. Beneše 1; Liberec 1
mobil: +420 733 618 706
tel.: +420 485 243 183
e-mail: kral.jan@magistrat.liberec.cz
web: www.liberec.cz

stuha_1 stuha_3 stuha_4 stuha_5 stuha_6