Vážení přátelé dětských knih a podpory dětského čtenářství,

rok se s rokem sešel  a  naše sdružení opět pořádá Festivalové dny dětské knihy v Krajské vědecké knihovně v Liberci.  Realizovány mohou být díky velkorysosti Statutárního města Liberce, které nám poskytlo finanční dotaci.

V programu se dočtete,  s  kterými tvůrci dětské literatury se letos děti  setkají .

Všechny akce jsou již plně obsazené, takže věříme, že festivalové dny i  letos splní své poslání.

Důležitou součásti programu je i výstava  Šampióni české ilustrace v přízemí knihovny. Neopomeňte ji  navštívit. Setkáte se s ilustracemi těch nejlepších výtvarníků, oceněných Zlatou stuhou v minulých letech a pomůže vám v rozhodování, jakou knihu dítěti koupit s  jistotou, že je kvalitní.

Výstava bude slavnostně zahájena 15. dubna v 9 hodin za účasti náměstka primátor pana Ivana Langra.

Vzhledem k jednáním, která probíhají,  doufáme, že v následujících letech se do Liberce opět vrátí Veletrh dětské knihy.  Držte  nám palce.

S jarním pozdravem

Dagmar Helšusová

Předsedkyně Sdužení pro veletrhy dětské knihy v Liberci

…..

Festivalové dny dětské knihy v Krajské vědecké knihovně v Liberci

 

Středa 15. 4. 2015

9.00

Vernisáž výstavy Šampióni české ilustrace ohlédnutí za Zlatou stuhou 2004 – 2014

 

Z knížky do filmu a zase zpět

Beseda s projekcí s autorkou Galinou Miklíkovou

Kanafásek, Lichožrouti či hrdinové z knížky Příšerky a příšery ožívají  na filmovém plátně. Knihy i s filmovými ukázkami představí autorka a ilustrátorka Galina Miklínová

Vhodné pro žáky 1. – 4. tříd

 

10.00

Hurá na kajak!

Lodní workshop autorů Milady Rezkové a Lukáše  Urbánka

Vyprávění o vodácích zanese suchozemce mezi pádla, kotlíky a stanové kolíky. Probublá peřejemi, žbluňk, až dopluje na místo, kde… asi straší! Po proudu i proti proudu glogloglo! Nikdy vás nenapadlo, k čemu slouží upírům jejich špičáky?

Vhodné pro  2. – 5. třídu

 

Jiří Žáček a jeho knížky

Z knížek básníka Jiřího Žáčka čte herec divadla F.X. Šaldy Václav Helšus, který provází i besedou s autorem. Součástí besedy je autogramiáda

Vhodné pro žáky 2. – 5. tříd

 

 

O drakovi, který byl příliš vybíravý

Zábavný program s autorem Vojtěchem Juríkem alias Vhrsti

Spisovatel a ilustrátor během programu vypráví a současně maluje pohádku o drakovi. Obrázky dětem zůstanou a mohou si je vybarvit jako velké omalovánky nebo vyvěsit ve škole

Vhodné pro žáky 1.- 4 . tříd

 

11.00

Školačka Kristýnka

Zábavné autorské čtení spisovatelky Lenky Rožnovské

Kristýnka nemá na růžích ustláno. Hned první školní den se jí stane trapná nehoda. Srazí se na chodbě s paní učitelkou, ta upadne a rozsype plný kornout bonbonů. A co další dny? Bude Kristýnce přát štěstí? To prozradí spisovatelka Lenka Rožnovská, která si pro malé čtenáře připravila veselé soutěže a čtení z knihy Školačka Kristýnka.

Vhodné pro žáky 1. -3. tříd

 

Jiří Žáček a jeho knížky

Z knížek básníka J. Žáčka čte herec divadla F.X. Šaldy Václav Helšus, který provází i besedou s autorem. Součástí besedy je autogramiáda

Vhodné pro žáky 2. – 5. tříd

 

Hurá na kajak!

Postav si svůj kajak a vyhraj s ním nejlepší závod sezóny v liberecké knihovně!

 

Kajakový přeborník Lukáš Urbánek volá: „HURÁ NA KAJAK!!!“ A je připraven vám s výrobou vašeho kajaku pomoci.

Budete v nejlepších rukou.

 

Lodní workshop autorů knihy Hurá na kajak! Milady Rezkové a Lukáše Urbánka

 

Vhodné pro žáky 2. – 5. tříd

 

Čtvrtek 16.4. 2015

 

9.00

Největší rybáři

Beseda a autorské čtení z chystané knihy Největší rybáři s jejím autorem Jiřím Kahounem

Vhodné pro žáky  4. – 5. tříd

 

Komisař Vrťapka a vzácný svitek

Detektivní výtvarná dílna s autorem Petrem Morkesem

S psím detektivem Vrťapkou se děti společně s autorem vydají po stopách zloděje vzácného svitku. V rámci programu je pro děti připravena řada obrázkového luštění, hádanek a kvízů, rukodělné činnosti dle zvoleného tématu, kreslení společně s ilustrátorem a v neposlední řadě také soutěže s výtvory, které děti v rámci dílny samy vytvoří.

 

Vhodné pro žáky 2. – 3. třída

 

Zahrada

Dramatická dílna Lucie Mecové ke knize J.Trnky

Kniha Jiřího Trnky Zahrada skrývá řadu tajemství a dobrodružství. V rámci dílny se děti prostřednictvím metod dramatické výchovy (zážitků a hry v roli) seznámí s celou knihou  a na chvíli se stanou součástí příběhu.  Kniha je dětem představena na konci, jako překvapení a uzavření celého programu.

Vhodné pro žáky  1. – 4. tříd

 

10.00

Co se zdá medvědům

Beseda a autorské čtení z chystané knihy Co se zdá medvědům s jejím autorem Jiřím Kahounem

Vhodné pro žáky 1. – 3. tříd

Eliáš a babička z vajíčka

Beseda a autorské čtení se spisovatelkou Ivou Procházkovou

Šestiletý Eliáš má úžasné, ale neustále zaneprázdněné rodiče, a naopak nemá žádnou babičku ani dědečka, i když od kamarádů ví, že s prarodiči se dá užít spousta legrace. A tak tráví celé dny doma sám a je mu smutno. Jednoho dne ale najde Eliáš v parku zvláštní, žluté vajíčko. Vezme je domů a čeká, že se z něj vylíhne ptáče. Ale místo ptáčka se z vajíčka vyklube malinkatá babička s křídly. Je nešikovná, nemá o ničem ponětí a Eliáš ji musí všechno učit: chodit, mluvit, číst a nakonec i létat. Malá legrační babička dá Eliášovi to, co tolik potřeboval – vřelý vztah někoho blízkého.

Vhodné pro žáky  1. – 2. tříd

 

Společenstvo klíčníků

Beseda s autorkou Petrou Krolupperová

Sedm klíčů, jedna truhla a v ní staleté tajemství. Martinem, Vojtou, Gábinou a neveselý sysel se vydají do březnického zámku, do starého rozpadlého hamru nebo do rožmitálského kostela a pátrají po tom, co střeží tajemné Společenstvo klíčníků. Na cestě za prastarým tajemstvím je třeba překonat spoustu překážek a konec skýtá mnohá překvapení

 

11.00

Zahrada

Dramatická dílna Lucie Mecové ke knize J.Trnky

Kniha Jiřího Trnky Zahrada skrývá řadu tajemství a dobrodružství. V rámci dílny se děti prostřednictvím metod dramatické výchovy (zážitků a hry v roli) seznámí s celou knihou  a na chvíli se stanou součástí příběhu.  Kniha je dětem představena na konci, jako překvapení a uzavření celého programu.

Vhodné pro žáky  1. – 4. tříd

 

Uzly a pomeranče

Beseda a autorské čtení se spisovatelkou Ivou Procházkovou

Život čtrnáctiletého Darka se změnil po smrti matky. Nejen, že se musí vyrovnat s její smrtí, ale i se složitým vztahem k otci, který smrt manželky řeší alkoholem. Taky se musí starat o svou mentálně postiženou sestřičku Emu. Celou situaci ještě zhoršuje propuštění otce ze zaměstnání a těžká finanční situace rodiny. Velkou vzpruhou je pro Darka práce s koňmi na statku. A od chvíle, kdy poznal Hanku, která tak krásně voní po pomerančích, se jeho život zdá být perfektní.

Vhodné pro žáky 7. – 8. třída

 

Příběh Josífka sedmilháře

beseda s autorkou Petrou Krolupperovou

Povídání o velmi unavených rodičích jednoho malého lotříka. Upraveno pro děti se speciálními potřebami

 

pondělí 20. 4.

 

Scénické čtení LiStOVáNí aneb divadlo s knihou v ruce.

9.00

Komisař Vrťapka

V napínavém detektivním příběhu Komisař Vrťapka rozplétá nitky zločinu v samém srdci zoologické zahrady. Je záhadné zmizení slona Marlona nešťastná náhoda, nebo zlý úmysl? A jak je do všeho zapleten tajemný zub moudrosti? Mějte na paměti, že komisař Vrťapka tentokrát pro dobro a spravedlnost nasazuje vlastní kožich. Naštěstí není věhlasný detektiv na stopě rafinovaného padoucha sám, v patách má nezvanou společnici. A je to vážně kočka! LiStOVáNí plné nečekaných zvratů a podivných okolností pobaví malé i velké diváky.

 

10.00

Tobiáš Lolness

Tobiáš měří o něco víc než jeden milimetr a náleží k lidu, který odedávna žije na velkém stromě. Tobiášův otec Sim je významný a vážený vědec, který se zabývá skrytým životem stromu. Jednoho dne však odmítne vydat tajemství svého géniálního, ale nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a ještě později odsouzena… a Tobiáš musí prchat…

 

11.00

Pachatelé dobrých skutků

Michal Souček a Filip Fialka, pachatelé dobrých skutků, spolu zůstali jako nerozluční kamarádi! Jako Puntíkáři, Duchaři, Kouzláci, Bouráci i Klofáci zachraňovali spolužáky, psy, rodiče, skauty, školy i kouzelníky. Nezlomily je poznámky učitelky, podezřívavost ředitele, akce psychiatrické doktorky tety Marcely, maléry i úrazy. Ale je před nimi zkouška nejtěžší – láska ke stejné spolužačce. Teď se teprve ukáže, jestli jsou Piskoř s Fildou kamarády na život a na smrt!

 

Výtvarná dílna „Za sklem“

Středa a čtvrtek 15. 4. a 16. 4.

9.00 – 13.00 hod. bude  otevřena výtvarná dílna, kde si mohou děti dotvořit knihu vydanou Sdružením pro Veletrhy dětské knihy v Liberci a zdarma si ji odnést domů.

Do prostoru se vejde 15 dětí, třídy lze půlit v kombinaci s návštěvou Knihovny pro děti a mládež ve 3. patře či s nabízeným programem.

Dílna bude otevřena v odpoledních hodinách 14.00 – 17.00 i pro veřejnost.